60 514 discar i lager just nu
![]() |
|
| Approved Date F5: 2013-11-01 |
|
| Diam (cm) | 21.3 |
| Maxvikt (g) | 176 |
| Rim Thickness (cm) | 1.9 |
| Rim depth (cm) | 1.2 |
| Center Height (cm) | 1.9 |
A) Rim Thickness (Kanttjocklek)
Tjocklek på kanten. Påverkar hur "stort" greppet är. Putters brukar ha minst grepp (normalt 10-12mm), Distance Drivers mest (20-23mm). Om du inte gillar breda rimmar är det i första hand denna egenskap du ska kolla in. Välj helst inte mer än, säg 19-20mm. Man kan säga att gränsen går lite mellan fairway och distance driver.
B) Rim Depth (Kantdjup)
Innerhöjden på discen ute vid kanten. Putters har i regel ett högre värde än slimmade drivers.
C) Center Height (Höjd)
Discens högsta punkt. Putters har i regel ett högre värde än slimmade drivers.4.7
❘ Fairway Driver ❘ Ordlista2021-05-11
5 of 5.
Igor Rodvic, Gandön (Competing National, over 135m)
Otrolig Fairway
En utav de bättre fairways jag har i väskan på turneringar. Otroligt skönt grepp. Skän att kasta både backhand och forehand med. Flyger långt och rakt med dess stabilitet. Grym disc!
Lägg till en kommentar
2020-04-01
4 of 5.
Pecke, Trönödal (Competing Locally, 100-135m)
Skönt greppig plast, bra slowturner
Gillar f5an för att den klarar en hel del kraft utan att flippa över. När den är ny går den spikrakt i 90-100 meter. Går efter några rundor över till den där långturnen som f5an är känd för. En disc som är bra till mycket!På långa turnovers och tighta hyzerflipps gör den sig bäst enligt mig.
7
5
-2
1
Lägg till en kommentar
Bonuspoäng på allt du handlar!
Signa upp hos oss och du får bonuspoäng på allt du handlar. För dina poäng kan du köpa rabattkuponger.