63 217 discar i lager just nu
2023-04-12
4 of 5. Bert, Kiruna (Play-for-fun, Up to 100m)
Bra väska
Får plats med 18-20 discar i nedre facket och några putters samt tröja/vantar eller några andra kläder kan även ha en go-to disc i sidofacket. Overall väldigt bra väska
Lägg till en kommentar
2022-08-31
5 of 5.
Ollebull, Örnsköldsvik (Play-for-fun, Up to 100m)
Trevlig väska
Min första väska för discgolf, känns gedigen och lämplig i storleken. Har 18 discar i stora facket, samt 3-4 putters i det övre facket utan att det blir för trångt. Perfekt med ett fack för telefon/plånbok på vänster sida, och ett flaskfack på höger sida.
Lägg till en kommentar
2022-05-22
5 of 5.
FromeXo, Vänersborg (Play-for-fun, Up to 100m)
Fullt nöjd
Väldigt bra fickor på sidorna för mobil, plånbok ect. Får plats med flera puttar i övre fack samt stor flask-ficka. Står stadigt på marken.
Lägg till en kommentar
2020-08-12
3 of 5.
Henrik Wahlund, Gävle (Play-for-fun, Up to 100m)
"Mellanmjölksväska"
Den här väskan är perfekt som instegsväska när suget tar tag i en. Du får lätt plats med 20 discar i det nedre facket, och det är bra att man kan fästa locket inne i väskan så man får en bra överblick av vilka discar man har. Jag har tillverkat egna budget dividers av kartong för att få lite ordning. Det jag hade önskat mer av denna väska är en hårdare bottenplatta som skulle göra den mer stabil när man ställer ner den, eventuellt ett nedre utvändigt fack för t.ex putter som det är på "Innovas Adventure Pack" samt ett bra ställe att fästa handuken på utsidan av väskan (inte optimalt att fästa i någon av dragkedjorna). Överlag är det en mycket bra väska, men när man blir riktigt biten av sporten vill man snart ha fler praktiska funktioner. Men som en första rygga är den helt perfekt, synd att jag ska vara så kräsen bara! ;) Men det är absolut en kvalitetsrygga!
Lägg till en kommentar
2019-08-20
4 of 5.
Jonas Svensk, Östersund (Competing Locally, 100-135m)
Dynamic Disc Trooper Backpack
En perfekt och mycket prisvärd instegs-ryggsäck för den som letar efter något större än en axelväska. Det nedre disc-facket rymmer fler discar än man tror och 18+ som nämns nedan är snarare 22-24 beroende på om du släpar med dig väldigt många extra putters/mids. Perfekt övre fack för att förvara puttar och midranges. Jag brukade förvara 3 diskar i top-facket tillsammans med min vindjacka. Positiva erfarenheter: * Discfacket är rymligare än man tror. * Mycket bra kvalitet på material och dragkedjor. * Smidigt med kardborreband för att fästa det nedre locket inne i väskan så att man enkelt kan komma åt diskarna. Negativa erfarenheter: * Saknar större förvaringsfack för handdukar, vindjackor och liknande. Det existerande sido-facket räcker inte riktigt till om man vill ha med sig extra kläder och redan utnyttjat toppfacket för snabbåtkomst till putters. * Saknar en riktig botten. Den har en insydd pappskiva som botten och den är vattentålig så den suger inte upp fukt, Men då den saknar fötter eller stabil botten så tippar den då och då när man har lastat in lite vikt i toppfacket.
Lägg till en kommentar
Bonuspoäng på allt du handlar!
Signa upp hos oss och du får bonuspoäng på allt du handlar. För dina poäng kan du köpa rabattkuponger.