60 514 discar i lager just nu
![]() |
|
| Approved Date Järn: 2021-12-13 |
|
| Diam (cm) | 21.3 |
| Maxvikt (g) | 177 |
| Rim Thickness (cm) | 1.3 |
| Rim depth (cm) | 1.4 |
| Center Height (cm) | 1.8 |
A) Rim Thickness (Kanttjocklek)
Tjocklek på kanten. Påverkar hur "stort" greppet är. Putters brukar ha minst grepp (normalt 10-12mm), Distance Drivers mest (20-23mm). Om du inte gillar breda rimmar är det i första hand denna egenskap du ska kolla in. Välj helst inte mer än, säg 19-20mm. Man kan säga att gränsen går lite mellan fairway och distance driver.
B) Rim Depth (Kantdjup)
Innerhöjden på discen ute vid kanten. Putters har i regel ett högre värde än slimmade drivers.
C) Center Height (Höjd)
Discens högsta punkt. Putters har i regel ett högre värde än slimmade drivers.4.9
❘ Putt & Approach ❘ Ordlista2023-02-24
5 of 5.
Filip Svensson , STRÅVALLA (Competing Locally, 100-135m)
K3 Järn
En riktigt överstabil approachdisc med en platt profil och grund rim. Ligger helt fantastiskt i handen för både backhand och forehand och K3 plasten är så underbart skön. Mer överstabil än K1 varianten men använder den som komplement till Berg och gillar den starkt
4
3
0
4
Lägg till en kommentar
2022-10-12
4 of 5.
Victor Krusell, Höviksnäs (Competing Locally, Up to 100m)
Överstabilaste järn
Köpte denna åt en polare då han pratade om att han behövde en mer överstabil approachdisc än sina harps. Tänkte att jag själv kan då köpa en egen samtidigt. Testade Järn i K1 när den släpptes och tyckte den var överstabil; i K3 så är Järn verkligen överstabil xD Väldigt platt profil som den ska vara och K3-plasten är en av de bästa på marknaden, så denna kommer brukas väl i kraftigare vindar!
4
2.5
0
3.5
Lägg till en kommentar
Bonuspoäng på allt du handlar!
Signa upp hos oss och du får bonuspoäng på allt du handlar. För dina poäng kan du köpa rabattkuponger.